Cihan Keserİş hayatındaki değişen müşteri profillerini ve alışkanlıklarını düşündüğümüzde artık müşteriyi doğru zaman ve mekanda tam karar alma aşamasındayken yakalamanın çok önemli olduğunu görmekteyiz. Burada hemen aklımıza müşterinin konumunu GPS ile algılayabileceğimiz sistemler geliyor. Ancak kapalı alanlarda (alışveriş merkezleri, fuar alanları, kongre merkezleri v.s.) GPS tam olarak doğru çalışamamakta. Müşteriye doğru zamanda lokasyon bazlı pazarlama faaliyetlerini modelleyebilirsek başarıya ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

13 yılı aşkın süredir uluslararası bir fuarcılık firmasında, IT Yönetimi ve Online Projeler konularında çalışmalarımı yürütmekteyim. Organizasyonlarımızda katılımcı firmaları ve ziyaretçilerini doğru zamanda bir araya getirerek işlerini geliştirmelerini hedeflemekteyiz. Son yıllarda gelişen disruptive teknolojilerin de yardımıyla artık kapalı alanlarda lokasyon bazlı pazarlama ve navigasyon hizmetleri müşterilerin kullanımına sunuluyor. Kapalı alanlarda muhtelif yerlere konumlandırılan beacon ların akıllı telefonlar ile bluetooth ve sensör teknolojileri ile iletişime geçmesini temel alan bu sistemlerin çalışma mantığında, IoT, Machine Learning and Artificial Intelligence (AI) teknolojileri var. Bu algoritmaların yardımıyla kapalı alanlarda müşterilerin tam olarak konumu tespit edilebilmekte. Bu sayede hem müşterilerinizin deneyimlerini arttıracak, navigasyon gibi hizmetler sunabiliyorsunuz hem de müşterilere doğru zamanda ve doğru mekanda ulaşabilme yeteneğine kavuşmuş oluyorsunuz. İlgili mobil uygulamaların yüklenmesi ve yasal izinlerin de alındığı varsayımıyla, müşterilere ilgilendikleri ve bilgilenmek istedikleri ürün grupları ile ilgili bildirimler göndererek birebir etkileşime girebiliyorsunuz. Müşteriler aradıkları ürünü/ işi doğru yerde bulabilirken, firmalar da doğrudan hedef kitlelerine doğru zamanda pazarlama faaliyetini gerçekleştirebiliyorlar. Tabiki yanlış kullanımları ve bildirim yağmurlarını işin içine katmıyoruz. Düşünün firmaların yıllık pazarlama bütçelerinin büyük bir bölümü doğru hedeflemeye ulaşamadığından çöp olup gidiyor. Burada iş yapılabilmesi için tamamen doğru bir ortamda, doğru teknolojiler kullanılmakta ve hem firmalar, hem de müşteriler bu işten karlı çıkmaktalar.

Lokasyon bazlı bu servisler iş merkezlerinde, spor alanlarında, havalimanlarında, üniversitelerde, müzelerde, hastanelerde aklınıza gelebilecek olan tüm kapalı alanlarda uygulanabilir teknolojiler. Sonuçta işin odağında müşterinin tam olarak konumunu belirleme ve o konumu kullanarak müşteriye sunulan hizmetler gelmekte. Bu tabiki sadece müşteriye navigasyon ya da 3 boyutlu harita sunumu olarak düşünülmemeli. Müşteri sizin belirlediğiniz bir alana girdiğinde ya da bu alandan çıktığında onlara dikkatlerini çekecek özelleştirilmiş mesajlar gönderebiliyorsunuz, bu gerçekten çok değerli.

Şimdi hepimizin üzerinde düşünmesi gereken nokta, kapalı alanlarda konumunu bildiğimiz ve sürekli takip edebildiğimiz müşterilerimize ürünlerimizi ve hizmetlerimizi nasıl daha iyi sunabiliriz? Augmented Reality teknolojisiyle onlara nasıl bir deneyim sunmalıyız? Bu soru neticesinde çok farklı sektör ve iş modellerinde çok yeni fikirler üretebiliriz. Bu düşünceler ile birlikte şunu da unutmamak gerek, çok yakın gelecekte giyilebilir teknoloji tarafında şu an prototiplerinden haberdar olduğumuz akıllı kontakt lensler, Augmented Reality uygulamaları için çığır açar nitelikte olacak.